Bachovky na koronavirus? Proč ne!


Terapeutka Lenka Tichá z Kavárny u Hromničky se věnuje práci s Bachovkami. Na co všechno mohou Bachovy esence pomoct, jak se používají a jak s nimi můžeme zvládnout každodenní stres, úzkost a strach? Právě tyto emoce se v současné době vtírají nám všem pod kůži. Jak na ně?

Bachovy esence
Zdroj foto: Pixabay

Jak ses dostala k Bachovkám a čím si získaly tvou důvěru?

O Bachovy esence jsem zavadila poprvé prostřednictvím mého tehdejšího tchána, který se věnoval alternativnímu léčení. To už je asi víc než dvacet let. V podobném čase jsem potkala svoji učitelku regrese, která mi dala esence pro dceru na noční můry a ukotvení v těle. Byla jsem velmi mile překvapena výsledky. Dceři se její stavy zlepšily, a tak jsme se mohli konečně po dlouhé a náročné době vyspat. 

Máš nějaký kurz práce s Bachovými esencemi, nebo ses to naučila sama?

Esence jsme následně vyzkoušeli i na sobě – já i moje rodina a přátelé. Tehdy se o Bachovkách ještě moc nevědělo jako dnes a tudíž mě začalo oslovovat více lidí, kde se dají Bachovy esence sehnat. V té době, jak to tak bývá, mě oslovila i moje budoucí učitelka regresí, jestli si nechci udělat u ní kurz jak na regrese, tak i na Bachovky. Samozřejmě jsem nadšeně souhlasila. 

Odkud sháníš ty Bachovky a kolik jich vlastně existuje?

Bachových esencí je 38 druhů. Kupuji je u svého dlouholetého a ověřeného dodavatele jako originály. Je to též na doporučení oné učitelky, která s nimi sama pracuje více než 30 let. Takže se držím starého dobrého a prověřeného...

Mohou se esence kombinovat dohromady? 

Ano, esence se zpravidla a ideálně míchají dle potřeb klienta. Samozřejmě se dá užít i samostatná konkrétní esence, ale obvykle je míchám po konzultaci s klientem. 

K čemu přesně Bachovky slouží, dá se to nějak přirovnat k homeopatii?

K homeopatikům se Bachovky dají přirovnat jen velmi vzdáleně. U této formy bylinné léčby jde primárně o tzv. emoční vyvážení. Tento systém rostlinného léčení dokáže transformovat určité typy emocí ideálně tak, aby došlo u klienta k pocitové úlevě. Jde tedy o určité nastolení emoční rovnováhy. Nutno říci, že nejideálnější je kombinace těchto kapek a účinné osobnostní práce na sobě. Například nějaké vyhovující terapeutické práci (tj. regresní terapie, meditace, jógy, mohendžodára atd.) podle toho, co je komu příjemné. Zajímavostí je také fakt, že Bachovky se například v sousedních zemích běžně používají v psychiatrických léčebnách jako přídavný lék na různé poruchy psychiatrického spektra. Což mi přijde jako skvělá zpráva. 

Užívají se Bachovky vnitřně, nebo stačí mít třeba lahvičku u sebe v kapse a pomáhá tak člověku v různých situacích?

Bachovky jsou jak k vnitřnímu, tak i vnějšímu užívání. Nejlepší je samozřejmě kombinace obojího. Prvotní je tedy obvykle užívání vnitřní (pár kapek pod jazyk nabraných pipetou z lahvičky). Například v případě kožních problémů se dávají obklady či masti z esencí na postižená místa. Velmi dobré výsledky mají Bachovky u takových kožních problémů jako jsou těžko řešitelný atopický ekzém, lupénka, bradavice, bércové vředy, akné, plísně atd. Skvělé zkušenosti mám i s proleženinami u dlouhodobě ležících pacientů. 

Bachovky mají další výhody – může je používat opravdu každý, od těhotných, kojících matek až po novorozence. Krom dospělých samozřejmě, mají své nezaměnitelné místo i ve zvířecí a rostlinné říši. Třeba zkuste pár kapek do truhlíku s květinou, která vadne a vy nevíte co s ní - – velmi dobře reaguje. Mám i velmi dobré zkušenosti se zvířecími mazlíčky. 

Jak někdo pozná, která rostlina je pro něho nejlepší?

Jak někdo pozná, která rostlina je pro něj nejvhodnější? Pokud je člověk velmi dobře nacítěn na své tělo a podvědomí, není problém vybrat esenci i tímto způsobem. Obvykle je ale zapotřebí klienta s Bachovkami seznámit, a pak pracuji pomocí testů, které jsou pro klienta nenáročné a klienti i já s nimi máme velmi dobré zkušenosti. 

Používáš při volbě vhodné esence i kyvadlo?

Kyvadlo při své práci s esencemi nepoužívám. Z prostého důvodu. Kyvadlo dle mého názoru spadá do více ezoterické kategorie, tzn. že nelze zcela dokázat jeho validitu. Dávám přednost spíše psychologičtějšímu pojetí této tématiky a když si test zodpoví člověk sám, je mu jeho problém více objasněn, přiblížen a dává mu větší smysl. Samozřejmě se nebráním okořenit takové sezení o výklad Bachových karet, které si sám klient vybere podle obrázků a leccos mu jako bonus mohou více vysvětlit o jeho tématu, které řeší. 

V čem mohou Bachovky lidem pomoci?

Bachovky velmi dobře pomáhají na rozjitřené emoce, které se často somatizují do těla, a pokud takové emoce neřešíme vůbec, mohou způsobit i mnohá onemocnění, jak na fyzické, tak i psychické úrovni. Výborně pomáhají například na pocity hněvu, zlosti, únavy, žárlivosti, bezmoci, smutku, různé formy strachu atd. Dále se dají užít při mnohých dalších problémech jako jsou: deprese, úzkostné stavy, panické ataky, pokles sexuálního libida, anorexie, alergie, koktání nebo počůrávání u dětí a další mnohé neduhy, nemoci a potíže. Vhodné jsou též při nových životních situacích jakými jsou třeba porod, stěhování, rozchod atd. Tam je vhodná esence Walnut

Jaké Bachovky bys doporučila lidem, kteří trpí v současné době? Třeba se bojí nákazy, anebo je štvou různá nařízení, doléhá to všechno na jejich citlivou psychiku?

Na citlivou psychiku v dnešní době covidu, kdy mnozí z nás cítí již některé zmíněné emoce jako jsou úzkost, deprese, strach či dokonce panické ataky, bych doporučila nejlépe konzultaci s terapeutem. Obvykle proto, že se jedná o specifický soubor emocí, který je u každého jiný a těžko tedy toto zobecnit. Pokud si chcete ale rychle pomoci k lepšímu psychickému rozpoložení, dobře fungují esence zvané Rescue remedy

Jedná se o soubor několika esencí, které pomohou navrátit člověku klid a harmonizovat jej. Na nízké sebevědomí, které se může projevovat nedůvěrou v sebe sama i druhé, nebo neschopností si stát za svým, je vhodná esence Larch. Esenci Agrimony bych doporučila zase těm, kteří si nechtějí přiznat vážnost určité situace, podceňují ji, nebo obecně předstírají,že žádný problém nemají, nebo si ho ani nejsou schopni uvědomit. Aspen a Chichory zase na strachy o blízké osoby, nebo Wild rose na apatii a rezignaci. Nejlepší ale je kombinace maximálně deseti druhů esencí, působí na více úrovních. 

Lenka Tichá

Lenka Tichá (*1980)

terapeutka, bylinkářka, autorka mnoha článků na psychologická a alternativní témata. 

Vyrůstala v malebném jihočeském městečku, nejvíc času trávila v přírodě po boku svých dědů, kteří ji naučili mnohé nejen o přírodě, ale také o lidské povaze. Odmala byla též vedena svými rodiči k hudbě a literatuře. 

Je podruhé šťastně vdaná, z prvního manželství má tři, již téměř dospělé dcery. Po studiích absolvovala kurzy regresní terapie, Bachových esencí a masérské kurzy. Studovala též grafologii na Západočeské univerzitě. Několik let žila v Praze, kde se úspěšně věnovala své terapeutické praxi, a psaním článků nejen do Rytmu života a do měsíčníku Pražská pětka. 

Se  svým současným mužem a několika domácími mazlíčky, žije v poklidné pošumavské vesničce. 

Nadále se věnuje své autorské tvorbě, regresní terapii, Bachovým esencím a bylinkám. Pravidelně přispívá svými články do internetového magazínu zivotvcesku a spolupracuje s dalšími redakcemi. 

Její vášní je nauka o józe, mystice. Zajímá se o historii pohanství. Velmi ji v životě inspiroval C. G. Jung, Raymond Moody, Eduard a Míla Tomášovi, Jiří Vacek, Jiří Krutina. 

Má blízko k přírodním národům - indiánům. 

Její moto je: "Nesnaž se být dokonalý, usiluj o celistvost." 

https://www.kavarnauhromnicky.cz/

Komentáře